Diffusion Welding

درباره جوشکاری نفوذی

جوشکاری نفوذی (به انگلیسی: Diffusion Welding) یکی از فرآیندهای جوشکاری حالت جامد است که توسط اعمال فشار در دمای بالا بدون تغییرشکل پلاستیک ماکروسکوپی انجام می‌شود. نفوذ فلزات در یکدیگر باعث ایجاد اتصال در این روش می‌شود. گاهی اوقات مقداری فلز پرکننده نیز بین سطوح جوشکاری اضافه می‌شود.

A solid-state welding process that produces coalescence of the faying surfaces by the application of pressure at elevated temperature. The process does not involve macroscopic deformation, or relative motion of the workpieces. A solid filler metal may or may not be inserted between the faying surfaces. Work pieces. Force. A. B. Schematic representation of. diffusion welding using. electrical resistance for heating.

جوشکاری نفوذی یک روش جوشکاری حالت جامد است که در فلزکاری استفاده می شود و قادر به اتصال فلزات مشابه و غیر مشابه است. این فرآیند بر اساس اصل نفوذ حالت جامد عمل می کند، در حالی که اتم های دو سطح جامد و فلزی در طول زمان در یکدیگر نفوذ می کنند. این فرآیند معمولا در دمای بالا، تقریبا ۵۰-۷۰٪ از درجه حرارت ذوب کامل مواد انجام می شود. نفوذ با استفاده از فشار بالا، همراه با درجه حرارت بالا، انجام می­ شود. این تکنیک معمولا برای جوش دادن لایه های متناوب فولاد نازک فلزی، سیم های فلزی یا رشته های فلزی استفاده می شود.

Diffusion_welding_animation

 

عمل جوشکاری  نفوذی یک روش قدیمی است. این تکنیک در اتصال­دهی طلا و مس برای جواهر­سازی  و برنامه های کاربردی دیگر مورد استفاده قرار گرفت. زرگرها با چکش­کاری طلا جامد را به ورقه نازک طلا تبدیل می­کردند. این فیلم پس از آن بر روی یک بستر مس قرار گرفت و وزن آن پایین آمد. در نهایت، با استفاده از فرآیند شناخته شده به عنوان “جوشکاری فشار – داغ” یا  HPW، مس و فیلم  طلا درون یک اجاق حرارت داده شد تا زمانی که فیلم طلا به اندازه کافی به بستر مس متصل شود.روش های مدرن توسط دانشمند شوروی N.F. Kazakov در سال ۱۹۵۳ مطرح شد.در حال حاضر، روش جوشکاری نفوذی به طور گسترده ای در اتصال فلزات با استحکام بالا و مقاوم، در صنایع هوا فضا و هسته ای به کار می­رود.
پاسخ دهید

X